7 نکته برای یادگیری موثرتر زبان جدید

اگر تصمیم به آموزش یک زبان جدید گرفته اید، روش های زیادی برای این کار وجود دارد. در این مقاله در مورد فردی صحبت می کنیم که می تواند به نه زبان زنده دنیا صحبت کند. من و متیو در یک دفتر اداری در برلین همکار هستیم. متیو مهارت های زیادی در آموزش زبان دارد و در طول آموزش زبان تجربه های زیادی کسب کرده است. او به خاطر آموزش صحیح، می تواند به راحتی از زبانی به زبان دیگر صحبت کند. در حقیقت من تا مدت ها نمی دانستم او یک بریتیش است چون مانند یک فرد بومی به آلمانی صحبت می کرد. وقتی به متیو گفتم تصمیم دارم یک زبان دیگر یاد بگیرم، او پیشنهادات خوبی به من داد. اگر فکر می کنید هرگز نمی توانید به زبان دوم صحبت کنید، بهتر است به این نکات توجه کنید.

  1. انگیزه خود را از آموزش زبان مشخص کنید: ممکن است انگیزه شما برای آموزش زبان مشخص باشد، اما اگر دلیل خوبی برای آموزش زبان نداشته باشید، انگیزه و تمایل کمتری به یادگیری زبان خواهید داشت. اگر بخواهید با یادگیری زبان فرانسه دیگران را تحت تاثیر قرار دهید، اصلاً انگیزه خوبی نخواهد بود اما اگر به خاطر صحبت کردن با یک فرانسوی زبان می خواهید این زبان را یاد بگیرید، دلیل و انگیزه خوبی برای شما محسوب می شود. هنگامی که تصمیم به آموزش یک زبان جدید می گیرید، دلیل شما مهم نیست بلکه عملتان مهم است: “من می خواهم این زبان را یاد بگیرم، بنابراین نهاین سعیم رو برای یادگیری این زبان می کنم”.
  2. یک شریک آموزشی پیدا کنید: متیو زبان های زیادی را با برادر دوقلویش مایکل یاد گرفت ( وقتی آنها 8 ساله بودند، زبان یونانی را به عنوان زبان دوم خود انتخاب کردند). آنها به همکاری هم زبان های زیادی یاد گرفتند. متیو برای من تعریف می کرد: “ما از آموزش زبان خیلی انگیزه داشتیم و هنوز هم انگیزه های زیادی داریم. ما برای آموزش زبان همدیگر را تحت فشار قرار می دهیم. بنابراین اگر او متوجه شود که من بیشتر از او تلاش می کنم، به من حسادت می کند و سعی می کند بیشتر از قبل کوشش کند. اگر خواهر یا برادری برای این کار ندارید، از یکی از دوستان خود بخواهید شریک آموزشی شما شود. به نظر من این روش خوبی برای آموزش زبان است. شما کسی را دارید که می توانید با او صحبت کنید و این ایده جدیدی برای آموزش زبان است”. شما می توانید شریک آموزشی خود را در آموزشگاه زبان تهران پیدا کنید.
  3. با خودتان صحبت کنید: وقتی کسی نیست که با او صحبت کنید، هیچ اشکالی ندارد که با خودتان به زبان خارجی صحبت کنید. ممکن است در ابتدا این کار برای شما عجیب باشد اما در واقع صحبت کردن با خودتان به یک زبان دیگر، روش مناسبی برای آموزش زبان است. اگر شما روشی برای آموزش زبان در ذهن ندارید، با این روش می توانید کلمات و عبارات جدید را در ذهنتان نگه دارید. همچنین با این روش اعتماد به نفس شما در هنگام صحبت کردن با یک فرد بومی افزایش پیدا می کند.
  4. یک هدف مرتبط داشته باشید: اگر از ابتدای آموزش زبان، مکالمه و صحبت با دیگران برای شما یک هدف باشد، پیشرفت بهتری در مکالمه خواهید داشت. صحبت کردن با مردم یکی از بهترین روش های آموزش زبان است زیرا روند یادگیری شما را حفظ می کند. “هدف شما از یادگیری زبان استفاده کردن از آن است. هدف شما این نیست که فقط با خودتان صحبت کنید. با آموزش زبان می توانید استفاده مفیدی از آن کنید. با آموزش زبان شما لزوماً مجبور به رفتن به کشورهای خارجی نیستید. شما می توانید یه یک رستوران یونانی بروید و غذای یونانی سفارش دهید”. اگر شما قصد یادگیری زبان برای تجارت با خارج از کشور را دارید، می توانید در دوره آموزش انگلیسی تجاری و یا دوره فشرده زبان انگلیسی شرکت کنید.
  5. از آموزش زبان لذت ببرید: استفاده از زبان جدید به هر روشی، کاری خلاقانه محسوب می شود. متیو و برادرش، آموزش زبان یونانی را با گوش دادن به آهنگ های یونانی و نوشتن آهنگ ها شروع کردند. برای آموزش زبان جدید، به تمرین های سرگرم کننده فکر کنید. مثلاَ با دوستتان به رادیو گوش کنید، یک نقاشی خنده دار بکشید، شعر بنویسید یا به سادگی با هر کس که می توانید صحبت کنید. اگر نمی توانید راهی پیدا کنید که از آموزش زبان لذت ببرید، به احتمال زیاد مرحله 4 را به خوبی پشت سر نگذاشته اید.
  6. مانند یک کودک عمل کنید: راه آموزشی کودکان را یاد بگیرید. این ایده که کودکان به طور ذاتی بهتر از بزرگسالان یاد می گیرند، یک افسانه است. تحقیقات جدید نمی تواند ارتباط مستقیمی بین سن و توانایی یادگیری پیدا کند. کلید یادگیری سریع مانند کودکان، به خاطر نگرش های کودکانه آنهاست. از آنجایی که کودکان از اشتباه کردن نمی ترسند، سریع تر هر چیزی را یاد می گیرند. “ما با اشتباه کردن یاد می گیریم. به عنوان یک کودک ما می توانیم به راحتی اشتباه کنیم اما به عنوان یک بزرگسال اشتباه کردن برای ما تبدیل به تابو شده است. ممکن است یک بزرگسال بارها این جملات را به کار ببرد: من نمی توانم این کار را انجام دهم، من این کار را بلد نیستم، نمی توانم شنا کنم، نمی تواننم رانندگی کنم و یا نمی توانم به زبان اسپانیایی صحبت کنم. به نظر می رسد شکست، یک تابوی اجتماعی است ولی کودکان اهمیتی به آن نمی دهند. هنگام آموزش یک زبان جدید، اگر بپذیرید که چیزی در مورد آن زبان نمی دانید، در یادگیری آن زبان موفق خواهید شد. بهتر است باورهای غلط خود را درمورد آموزش زبان کنار بگذارید”.
  7. منطقه امن خود را ترک کنید: تمایل به اشتباه به معنی آمادگی قرار گرفتن در موقعیت های نامناسب و خجالت آور است. ممکن است این روش، روش ترسناکی باشد اما تنها راه برای توسعه و پیشرفت شماست. مهم نیست تا چه اندازه می توانید به زبان جدید صحبت کنید، ولی تا زمانی که از محیط امن خود بیرون نیایید، نمی توانید به زبان جدید صحبت کنید. باید خودتان را با محیط وفق دهید. مثلاً سعی کنید با افراد غریبه به زبان خارجی صحبت کنید، از آنها آدرس بپرسید، به یک رستوران خارجی بروید و غذا سفارش دهید. ممکن است در ابتدا با گرامر یا تلفظ لغات دچار مشکل شوید ولی با انجام این کارها و قرار گرفتن در موقعیت های جدید، می توانید به راحتی به زبان دلخواهتان صحبت کنید.  

پاسخی بگذارید

بستن منو
Call Now Button