You are currently viewing برای گرفتن مدرک آیلتس از کجا شروع کنیم؟
برای گرفتن مدرک آیلتس از کجا شروع کنیم؟

برای گرفتن مدرک آیلتس از کجا شروع کنیم؟

فرق آزمون تافل و آیلتس چیست؟

آزمون تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS) هر دو برای سنجش توانایی زبان انگلیسی غیر بومی در سطح بالا مورد استفاده قرار می‌گیرند، اما در مواردی با یکدیگر تفاوت دارند.

تفاوت‌های آن‌ها عبارت‌اند از:

نوع آزمون: آزمون تافل برای شرکت‌کنندگانی طراحی شده است که می‌خواهند در دانشگاه‌های آمریکایی و کانادایی درس بخوانند، در حالی که آزمون آیلتس برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی در کشورهایی مانند انگلستان، استرالیا و نیوزیلند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع سوالات: در آزمون تافل، بیشتر سوالات چندگزینه‌ای هستند و بررسی می‌شود که شرکت‌کننده توانایی درک مطلب شنیداری و خوانده شده را دارد یا خیر. در حالی که در آیلتس، سوالات بیشتر به صورت تشریحی هستند و شامل تکنیک‌های مختلف مانند نوشتن مقاله، پاسخ دادن به سوالات داده شده و مکالمه هستند.

نمره‌دهی: آیلتس با استفاده از یک پروفایل نمره‌دهی به شرکت‌کنندگان نمراتی را اختصاص می‌دهد که شامل نمره‌های بخش‌های مختلف آزمون است. این نمرات بین ۰ تا ۹ است. در حالی که نمرات آزمون تافل بین ۰ تا ۱۲۰ هستند.

زمان آزمون: آزمون تافل در برخی موارد به صورت کامپیوتری و در برخی موارد به صورت کاغذی برگزار می‌شود.

لیسنینگ آیلتس

مهارت لیسنینگ (شنیداری) یکی از مهم‌ترین مهارت‌های مورد بررسی در آزمون آیلتس است. در این بخش، زبان آموزان با چهار بخش مختلف مواجه می‌شوند، از جمله:

  • گوش دادن به مکالمات و گفتگوهای روزمره بین دو نفر
  • گوش دادن به بحث های تحصیلی، مانند سخنرانی و درس های دانشگاهی
  • گوش دادن به مصاحبه های تخصصی در مورد موضوعات مرتبط با حوزه تحصیلی زبان آموز
  • گوش دادن به بحث های تحلیلی و فلسفی در مورد موضوعات مختلف

زبان آموزان باید بتوانند به صورت دقیق به گفتار صحبت کننده گوش کنند و بعدا آن را بازگو کنند. برای آمادگی بهتر در این مهارت، می‌توانید به فایل‌های صوتی گوش داده و مهارت خود را در این زمینه بهبود بخشید. همچنین گوش دادن به پادکست‌های انگلیسی و تمرین مکالمه با زبان‌آموزان دیگر نیز به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

گرامر آیلتس

در آزمون آیلتس، گرامر یکی از مهارت‌های مورد نظر است که زبان آموزان باید در آن تسلط داشته باشند. در این بخش از آزمون، زبان آموزان با سؤالاتی در زمینه گرامر انگلیسی مواجه می‌شوند، از جمله:

  • سؤالات با فرمت تکمیل جمله
  • سؤالات تصحیح خطا
  • سؤالات چند گزینه‌ای درباره گرامر

با توجه به اینکه آزمون آیلتس برای تشخیص سطح زبان آموزان طراحی شده است، در این بخش نیز به اشکال مختلف سوالات پرداخته می‌شود. از این رو، برای آمادگی بهتر در این بخش، می‌توانید از منابع آموزشی مختلفی مانند کتاب‌های گرامر، منابع آنلاین و کلاس‌های آنلاین استفاده کنید. همچنین، با تمرین مکالمه، مطالعه متون و شنیدن اخبار و پادکست‌های انگلیسی می‌توانید به تقویت گرامر زبان انگلیسی خود بپردازید.

معیار نمره آیلتس

آزمون آیلتس یکی از پرطرفدارترین آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی است. در این آزمون، نمره ها بر اساس بخش‌های مختلف آزمون، از جمله شنیداری، خواندن، نوشتن و صحبت کردن، محاسبه می‌شوند. هر بخش از آزمون، نمره‌ای بین ۰ تا ۹ دارد و نمره کل آزمون نیز از مجموع نمرات بخش‌های مختلف به دست می‌آید.

نمرات بدست آمده در آزمون آیلتس معادل سطح زبانی زبان آموز را نشان می‌دهد. در جدول زیر، می‌توانید معادل سطح زبانی هر نمره در آزمون آیلتس را مشاهده کنید:

نمره ۹: کاربر بسیار آشنا با زبان انگلیسی و می‌تواند در هر شرایطی به راحتی از زبان استفاده کند.

نمره ۸: کاربر بسیار خوب زبان انگلیسی است و می‌تواند با موفقیت در محیط‌های آکادمیک و حرفه‌ای به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کند.

نمره ۷: کاربر خوب زبان انگلیسی است و می‌تواند با موفقیت در محیط‌های آکادمیک و حرفه‌ای به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کند.

نمره ۶: کاربر خوبی از زبان انگلیسی دارد و می‌تواند در محیط‌های آکادمیک و حرفه‌ای با موفقیت ارتباط برقرار کند.

نمره ۵: کاربر متوسطی از زبان انگلیسی دارد و می‌تواند در موقعیت‌های خیلی پیچیده‌تری با زبان انگلیسی مواجه شود.

معیار نمره در آزمون آیلتس از ۱ تا ۹ است که به عنوان باند نمره شناخته می‌شود. باند نمره ۹ به معنای آن است که زبان آموز در زبان انگلیسی بسیار تسلط دارد، در حالی که باند نمره ۱ به معنای عدم تسلط در زبان انگلیسی است.

در آزمون آیلتس، هر یک از چهار بخش شامل شنیداری، مکالمه، خواندن و نوشتاری بر اساس باند نمره‌های خاص خود ارزیابی می‌شوند. در هر یک از این بخش‌ها، زبان‌آموزان باید برای گرفتن نمره بالاتر، از مهارت‌های زبانی‌شان استفاده کنند.

به‌طور کلی، باند نمره ۵ و ۶ به معنای یک سطح متوسط در زبان انگلیسی است که برای تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور و مهاجرت به کشورهای زبان انگلیسی کافی است. اما برای پذیرش در دانشگاه‌های معتبر و شرکت در برخی مسابقات بین‌المللی، باند نمره ۷ و بالاتر لازم است.