امروز در این مقاله قصد داریم تغییرات شرکت و تمامی مطالب مرتبط به این موضوع از قبیل موارد تغییرات شرکت، نحوه ثبت، هزینه ها و … را برای شما عزیزان شرح دهیم. با ما همراه باشید.

یک شرکت در دوران فعالیت خود ممکن است نیازمند ایجاد تغییراتی از جمله: تغییر آدرس شرکت، تغییر نام شرکت، کاهش یا افزایش قیمت و … باشد. منظور از تغییرات شرکت، تغییر در مفاد اساسنامه و هیئت مدیره می باشد. ثبت این تغییرات باید در چارچوب قانون و طبق اصول انجام پذیرد.

در واقع، شرکت تنها یک بار ثبت می شود، اما بارها و بارها می تواند با تغییرات دلخواه و گاهاً اجباری روبرو شود. تمامی تغییرات و تصمیمات شرکت ها در مجمع عمومی عادی یا مجمع عمومی فوق العاده و یا در جلسات هیات مدیره قابل انجام می باشد.

در ادامه تمامی موارد تغییرات شرکت را شرح خواهیم داد چنانچه نیاز به اعمال هر کدام از این موارد شدید، باید صورتجلسه مربوطه آن را تکمیل و به امضای هیئت مدیره و تمامی اعضای شرکت برسد چرا که برای ایجاد تغییرات در شرکت باید همه اعضا نسبت به ایجاد تغییرات به توافق رسیده باشند. سپس باید در سامانه اداره ثبت شرکتها در بخش صورتجلسه تغییرات اطلاعات لازم را تکمیل و فرم صورتجلسه را ارسال نمایید. طی این فرآیند تغییرات ایجاد شده در شرکت در اداره ثبت شرکتها به ثبت خواهد رسید.

به راحتی و با آسودگی خاطر امور ثبتی خود را تماماً به مؤسسه حقوقی های ثبت بسپارید. کارشناسان مجرب ما در های ثبت در اسرع وقت و با کمترین هزینه آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشند.

ثبت شرکت

روش های اعمال تغییرات شرکت

 1. ثبت تغییرات شرکت از طریق هیئت مدیره
 2. ثبت تغییرات شرکت از طریق تشکیل مجمع عمومی عادی
 3. ثبت تغییرات شرکت از طریق تشکیل مجمع عمومی فوق العاده

1): تغییرات از طریق هیئت مدیره شرکت

طبق قوانین، اشخاصی که ارائه دهنده سهام شرکت هستند هیئت مدیره نامیده می شوند. رئیس هیئت مدیره با موافقت و تصمیم سهامداران حداقل به مدت دوسال انتخاب می گردد. علاوه بر رئیس یک نفر نیز به عنوان نایب رئیس از طریق هیئت مدیره انتخاب می گردد.

 2): تغییرات از طریق تشکیل مجمع عمومی عادی

مجمع عمومی عادی معمولاً سالیانه در زمان تعیین شده در اساسنامه شرکت تشکیل و در چارچوب وظایف مقرر در اساسنامه، بحث و تصمیمات لازم اتخاذ می گردد. در واقع برای اتخاذ تصمیمات کلی توسط مدیران و روش انجام امور و از همه مهمتر اطلاع و تصویب هر یک از شرکا و سهامداران باید مجمع عمومی عادی تشکیل شود.

وظایف مجمع عمومی عادی عبارتست از:

 • تعیین روش کار شرکت و تصمیم گیری در رابطه با تمام امور شرکت (غیر از موارد متعلق به مجمع عمومی موسس یا فوق العاده)
 • رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل، صورت دارایی و مطالبات و بدهی های شرکت، صورتحساب دوره عملکرد و سالانه شرکت متعاقب استماع گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان
 • انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان
 • تصویب ترازنامه و دستور تقسیم سود بین صاحبان سهام
 • تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که اطلاعیه ها و آگهی های شرکت تا مجمع عمومی عادی سال آینده در آن انتشار خواهد یافت.

 تغییرات از طریق تشکیل مجمع عمومی فوق العاده

مجمع عمومی فوق العاده، متشکل است از دارندگان بیش از نیمی از سهام که حق رأی دارند؛ این مجمع در مواقع اضطراری و زمانی که موضوع فوق العاده ای پیش بیاید تشکیل می شود و زمانی با تغییرات موافقت می گردد که دو سوم نظرات یکسان باشند.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده عبارتست از:

این مجمع شامل موضوعاتی است که رسیدگی به آن ها در صلاحیت مجمع عمومی عادی نمی باشد. این وظایف به شرح زیر است:

 • تغییر اساسنامه شرکت (تغییر نام شرکت، تغییر موضوع شرکت، تغییر آدرس شرکت و …)
 • تغییر سرمایه شرکت (افزایش و کاهش)
 • انحلال قبل از موعد شرکت

تغییراتی که یک شرکت در طول مدت فعالیت خود ممکن است داشته باشد

انحلال شرکت

همان گونه که روزی یک شرکت تأسیس می گردد، ممکن است روزی هم به دلایل مختلف منحل گردد. هر گونه ثبت تغییرات شرکت ناشی از انحلال شرکت از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می باشد. صورتجلسه انحلال شرکت، باید به امضای کلیه اعضاء برسد و حتی در صورت عدم رضایت یک نفر سایر اعضاء نمی توانند شرکت را منحل نمایند.

تغییر و تمدید اعضای هیئت مدیره و بازرسین

در صورتی که یک شرکت تصمیم به ایجاد تغییری در اعضای هیئت مدیره خود داشته باشد باید طبق قوانین و مقررات پس از تنظیم صورتجلسه به اداره ثبت شرکتها ارسال گردد. تغییر و تمدید اعضای هیئت مدیره و بازرسین و تصمیم‌گیری در مورد هر گونه انتخاب جابه‌جایی یا برکناری اعضای هیئت مدیره بر عهده مجمع عمومی عادی می باشد.

حق امضا

پس از به ثبت رسیدن شرکت، هر گونه تغییرات در حق امضاء، در هر زمانی قابل اعمال می باشد و هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد. اعضای هیئت مدیره می توانند حق امضا مجاز شرکت را به فرد دیگری از اعضا واگذار نمایند و یا برای تمدید آن اقدام نمایند.

هر گونه تغییر در حق امضا بایستی در مجمع عمومی فوق العاده یا جلسه اعضای هیات مدیره مطرح گردیده و در صورت تایید اعضای هیئت مدیره صورتجلسه تنظیم گردد و در نهایت در سامانه اداره ثبت شرکت ها ثبت گردد.

برای ثبت شرکت خود به مؤسسه حقوقی های ثبت مراجعه نمایید و صفر تا صد آن را به کادر مجرب و کارآزموده ما بسپارید.

نقل و انتقال سهام

هر گونه نقل و انتقال سهام شرکت ممکن است در شرایط مختلف و به دلایل متنوعی از جمله خروج یک یا چند نفر از سهامداران از شرکت و واگذاری سهام خود به سایرین و خروج تمامی سهامداران از شرکت و واگذاری امتیاز شرکت و … رخ دهد؛ 

تصمیم گیری برای هر گونه نقل و انتقال سهام از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می باشد. نقل و انتقال سهم در شرکت های سهامی کاملأ آزادانه بوده و هر یک از شرکا می‎توانند در هر زمان با انتقال سهامشان از شرکت خارج شوند.

در زمینه مقررات انتقال سهام، بین شرکتهای سهامی عام و خاص و .. تفاوت هایی وجود دارد که از حوصله این مقاله خارج است، البته جهت آشنایی با این موضوعات می توانید با برقراری ارتباط با از مشاوران زبده ما در های ثبت، از اطلاعات مفید و دقیق آنها بهره مند شوید.

تغییر آدرس شرکت

در صورتی که شرکت ثبت شده بخواهد محل فعالیت خود را تغییر دهد، بایستی سهامداران و یا شرکا با تشکیل صورتجلسه ای نسبت به تغییر آدرس شرکت اقدام نموده و  تغییر آدرس را در اداره ثبت شرکتها ثبت نماید. تغییر آدرس شرکت از وظایف مجمع عمومی فوق العاده می باشد.

تغییر در سرمایه شرکت

افزایش و کاهش سرمایه شرکت از وظایف مجمع عمومی فوق العاده محسوب می شود. منظور از افزایش یا کاهش سرمایه شرکت، افزایش یا کاهش تعداد سهام شرکت های سهامی و همچنین سرمایه به دلیل ورود و خروج شرکا است.

تغییر موضوع اصلی شرکت

گرچه هر شرکتی در ابتدا با هدفی مشخص ثبت می گردد. اما می تواند در صورت نیاز و با صلاحدید اعضای شرکت زمینه فعالیت جدیدی برای شرکت تعیین نماید. کسانی که قصد تغییر زمینه فعالیت و یا حتی حذف بخشی از فعالیت شرکتشان را دارند بایستی این تغییرات را پس از تنظیم صورتجلسه در مجمع عمومی فوق العاده به اطلاع اداره ثبت شرکتها برساند.

ثبت شعبه یا نمایندگی شرکت

در صورتی که شرکت نیازمند به تأسیس شعبه یا نمایندگی باشد باید به عنوان ثبت شعبه یا نمایندگی در بخش ثبت تغییرات شرکت، آن را به اطلاع اداره ثبت شرکتها برساند.

چند نکته مهم در ثبت تغییرات شرکت

شرکت هایی که موضوع فعالیتشان برای ثبت نیاز به اخذ مجوز داشته اند، باید در ابتدا تغییرات شرکت خود را به تأیید مراجع صدور مجوزهای کسب و کار رسانده و مجوز خود را تغییر دهند  سپس جهت ثبت تغییرات شرکت خود به اداره ثبت شرکتها اقدام نمایند.

در صورت نیاز به ایجاد چندین تغییر همزمان در شرکت، باید برای هر یک از این تغییرات صورتجلسات جداگانه ای تنظیم نموده و برای هر کدام به صورت جداگانه در سامانه اداره ثبت شرکتها پذیرش اینترنتی بگیرید در غیر اینصورت صورتجلسات شما از طریق پس عودت خواهد شد.

مراحل ثبت تغییرات شرکت

به طور کلی، جهت ثبت تغییرات شرکت بایستی به شکل زیر عمل کرد:

 • تصویب تغییرات توسط هیأت مدیره شرکت
 • تهیه و تنظیم صورتجلسه تغییرات شرکت و امضاء توسط شرکا یا سهامداران
 • مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکتها و بارگذاری مدارک و تکمیل مراحل ثبت تغییرات شرکت و دریافت کد پیگیری
 • ارسال اصل مدارک و مستندات لازم از طریق پست به اداره ثبت شرکتها
 • مراجعه به اداره ثبت شرکت ها و پرداخت هزینه های قانونی مقرر برای دریافت آگهی تغییرات شرکت
 • پرداخت هزینه روزنامه رسمی
 • صدور آگهی

متقاضیان محترم موظفند جهت پیگیری مراحل انتشار آگهی و پرداخت هزینه های مربوطه از طریق درگاه اختصاصی روزنامه رسمی با استفاده از کد پیگیری اقدام نمایند. پس از ۷ روز کاری، آگهی ثبتی در سایت روزنامه رسمی منتشر می گردد.

شما عزیزان جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت مؤسسه حقوقی های ثبت به آدرس اینترنتی Https://Www.Hisabt.Com مراجعه نمایید. هزینه تمامی خدمات، در وبسایت آمده است. کارشناسان و مشاوران ما پاسخگوی شما در زمینه ثبت تغییرات شرکت و سایر امور ثبتی می باشند. شما همراهان همیشگی های ثبت می توانید از طریق شماره 02145403 با مشاوران ما در ارتباط باشید.