You are currently viewing آموزش زبان انگلیسی به کودکان

آموزش زبان انگلیسی به کودکان

اگر شما معلم دبستان و بچه ها هستید به احتمال زیاد کلاس درس شما پر از کاردستی های رنگی و خلاقانه است و اغلب صدای خنده ریز کودکان را می شنوید. بهتر است هر وقت وارد کلاس کودکان می شوید لبخند به لب داشته باشید. برخورد مثبت و پر انرژی شما تاثیر مثبتی در یادگیری کودکان دارد و همین امر موجب می شود با علاقه بیشتری در کلاس درس شرکت کنند و بهتر یاد بگیرند. استراتژی های زیادی برای یاد دادان زبان به کودکان وجود دارد که در این مقاله بعضی از آنها را توضیح می دهیم. ما در آموزشگاه زبان تهران از روش های زیر برای بالا بردن کیفیت آموزش زبان به کودکان بهره می بریم. همچنین از این روش ها می توانید همچنین برای آموزش زبان های دیگر مانند آموزش زبان آلمانی و آموزش زبان ترکی به کودکان استفاده کنید.

روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان

در کلاس تفریح داشته باشید

 سعی کنید کلاس درس شما برای کودکان سرگرم کننده باشد. تفریح برای کودکان خیلی مهم است و همانطور که در زمین بازی تفریح می کنند در کلاس درس زبان هم به تفریح نیاز دارند. بعضی از مربیان معتقدند که کودکان از طریق بازی و سرگرمی بهتر زبان انگلیسی را یاد می گیرند. در اینجا روش هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از آنها، کلاس زبان انگلیسی را برای کودکان جذاب تر کنید:

با کودکان بازی کنید

 بازی ها روش بسیار خوبی برای لذت بخش کردن یادگیری زبان هستند. بازی نه تنها باعث ایجاد حس رقابت در یادگیری برای کودکان می شود، بلکه برای یادگیری و انجام دادن تکالیف به آنها انگیزه و هدف می دهد. وقتی کودکان در بازی برنده می شوند، احساس موفقیت می کنند و همین احساس موجب یادگیری بهتر می شود.

بازی های زیادی وجود دارد که می توان از آنها در کلاس درس انگلیسی برای آموزش زبان به کودکان استفاده کرد. این بازی ها نیاز به آمادگی قبلی ندارد و برای کودکان خیلی جالب و سرگرم کننده است.

  • بازی Simon says : یک بازی سه نفره است و یک نفر باید نقش سیمون را بازی کند. این بازی برای یادگیری و تقویت مهارت های شنوایی خیلی مفید است. در این بازی معلم که در نقش سیمون بازی می کند، از کودکان می خواهد کاری را انجام دهند. مثلاً به زبان انگلیسی به آنها می گوید: دستت رو بالا ببر  یا آن را تکان بده. برای یادگیری اعضای بدن به زبان انگلیسی می توانید از این بازی استفاده کنید.
  • کارت بازی: این بازی برای یادگیری و حفظ لغات طراحی شده است. برای این بازی به تعدادی کارت نیاز دارید. چند لغت روی کارت بنویسید و همراه با کارت هایی که شکل آن لغات را دارد، روی میز قرار دهید و از کودکان بخواهید کارت ها را دو به دو با هم جفت کنند. این بازی تاثیر زیادی در یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان دارد.

خلاق باشید

انجام دادن فعالیت های یکنواخت در کلاس انگلیسی برای کودکان خسته کننده است. سعی کنید هر روز از یک روش جدید برای آموزش زبان به کودکان استفاده کنید. سعی کنید هر جلسه کلاستان متفاوت باشد و اگر می توانید محل نشستن کودکان و چیدمان کلاس را کمی تغییر دهید، این کار باعث تنوع می شود. گاهی اوقات قبل از درس دادن از آنها سئوال هایی بپرسید و به آنها فرصت دهید در حین یادگیری درس، به سئوال های شما پاسخ دهند.

شما می توانید برنامه اصلی خود را برای درس دادن داشته باشید اما برای تنوع بهتر است نوع تمرین ها را تغییر دهید. کودکان با شعر بیشتر درس را یاد می گیرند، پس می توانید از یک شعر کودکانه به جای جمله های معمولی برای تدریس استفاده کنید. آزمون کوچکی برگزار کنید و از کودکان بخواهید سئوال ها را برای همکلاسی های خود بنویسند یا این که وسایل بازی ساده ایی در اختیار کودکان قرار دهید و از آنها بخواهید به زبان انگلیسی در مورد وسایل بازی با هم صحبت کنند. کودکان در حال صحبت و بازی با دوستان خود، نکات گرامری را رعایت می کنند و ممکن است شما از این که کودکان تا این حد خلاق و باهوش هستند، سوپرایز شوید.

در کلاس درس خود کارهای هنری انجام دهید

کودکان عاشق این هستند که در کلاس چیزهای رنگارنگ و مهیج درست کنند. پیکاسو نقاش معروف اعتقاد داشت که هر کودکی می تواند تبدیل به یک هنرمند شود. پس باید از این کیفیت ذاتی کودکان بهره بگیرید و هنگام تدریس زبان انگلیسی به کودکان از هنر و کارهای هنری استفاده کنید. مطمئناً زمانی که کلاس درس آمیخته به هنر باشد، می توانید در مورد رنگ ها و شکل های مختلف با کودکان حرف بزنید. از کودکان بخواهید اشکال هندسی را بکشند و آنها را رنگ کنند سپس اسم شکل هندسی و رنگ آن را از آنها بپرسید.

  • سنت های فرهنگی: از کودکان بخواهید با توجه به سنت های فرهنگی مختلف، یک کار دستی هنری درست کنند و در حال ساخت کار دستی با آنها در مورد فرهنگ های مختلف حرف بزنید. از آن جایی که کودکان نسبت به بزرگسالان ذهن آزاد تری دارند، بنابراین صحبت کردن در مورد یک اثر هنری به زبان انگلیسی به آنها کمک بزرگی در یادگیری سنت های فرهنگی می کند.
  • کلاژ : پروژه های هنری روشی عالی برای یاد دادن حروف اضافه به کودکان است. درست کردن کلاژ کار تقریباً آسانی است و می توانید با استفاده از هر چیزی که دارید، کلاژ درست کنید. در حالی که کودکان در حال درست کردن کلاژ هستند با استفاده از حروف اضافه به آنها کمک کنید تا هر تکه را کجا قرار دهند یا این که از آنها بخواهید در مورد  کاری که انجام می دهند و قطعات مختلف کلاژ، برای شما توضیح دهند. به همه کودکان اجازه دهید بعد از تمام شدن کار هنریشان، در مورد آن به زبان انگلیسی صحبت کنند.
  • آشپزی: هنر آشپزی را فراموش نکنید. اگر در کلاس در مورد غذاهای سنتی یا بین المللی با کودکان حرف بزنید، این فرصت را دارید تا در مورد پنج حس با آنها صحبت کنید و حواس مختلف را به زبان انگلیسی برای آنها توضیح دهید.

گاهی در فضای باز کلاس درس را تشکیل دهید. کودکان در فضای باز بهتر مطالب درسی را یاد می گیرند. می توانید از عکس های رنگی یک کتاب کپی بگیرید و برای هر کدام نشانه ایی بگذارید سپس این کاغذها را در قسمت های مختلف حیاط مدرسه قرار دهید. سئوال هایی مربوط به عکس پشت هر کاغذ بنویسید و از کودکان بخواهید کاغذها را پیدا کرده و به سئوال ها جواب دهند.

دیدگاهتان را بنویسید